İstanbul/Turkey
+90 541 245 8517
Opening hours: 9am to 6pm
+90 541 245 8517
İstanbul/Turkey
Search

Nöroloji

Nöroloji

Nöroloji, sinir sistemi bozukluklarıyla ilgilenen tıp dalıdır. Sinir sistemi, tüm vücut aktivitelerini düzenleyen ve koordine eden karmaşık ve karmaşık bir sistemdir. İki ana bölümü vardır:

Merkezi sinir sistemi (CNS): Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur. Beyin, sinir sisteminin merkezidir ve tüm düşünceyi, eylemi ve hissi kontrol eder. Omurilik, beyinden arkaya doğru uzanan ve beyne mesajlar taşıyan uzun, ince bir sinir demetidir.
Periferik sinir sistemi (PNS): PNS, CNS’yi vücudun geri kalanına bağlayan tüm sinirlerden oluşur. Bu sinirler beyne ve omuriliğe mesajlar taşıyarak hareket etmemizi, hissetmemizi ve çevremizdeki dünyayı algılamamızı sağlar.
Nörologlar nörolojik bozuklukların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorlardır. Sinir sistemi ve bozuklukları konusunda kapsamlı eğitime sahiptirler. Nörologlar, nörolojik bozuklukları teşhis etmek için fiziksel muayeneler, kan testleri, görüntüleme testleri ve elektrofizyolojik çalışmalar dahil olmak üzere çeşitli teşhis araçlarını kullanır. Ayrıca bu bozuklukların tedavisini de sağlarlar; bunlar ilaç tedavisi, ameliyat, fizik tedavi ve diğer tedavileri içerebilir.

En sık görülen nörolojik bozukluklardan bazıları şunlardır:

Alzheimer hastalığı
Felç
Parkinson hastalığı
Multipl skleroz
Epilepsi
Migren
Baş ağrıları
Sırt ağrısı
Nöropati
BEYİn tümörü
Nöroloji hızla büyüyen bir tıp alanıdır. Sinir sistemi ve bozuklukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürekli olarak yeni araştırmalar yürütülmektedir. Bu araştırma, nörolojik bozukluklara yönelik yeni ve gelişmiş tedavilere yol açarak milyonlarca insanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Nörolojik sağlığınız hakkında herhangi bir endişeniz varsa, lütfen değerlendirme için bir nöroloğa başvurun. Nörolojik bozuklukların erken teşhisi ve tedavisi sıklıkla sonuçları iyileştirebilir ve daha fazla komplikasyonu önleyebilir.