İstanbul/Turkey
+90 541 245 8517
Opening hours: 9am to 6pm
+90 541 245 8517
İstanbul/Turkey
Search

Endokrinoloji

Endokrinoloji – Diyabet

Endokrin sistemi ve bu sistemin salgıladığı hormonlar, endokrinoloji bilim dalının ilgilendiği alanı oluşturuyor. Çevreden gelen uyarıları organizmaya taşıyan, hücreler arasındaki ilişkiye ve haberleşmeye aracılık eden kimyasal maddeler “hormon” olarak adlandırılıyor.

Vücuda alınan besin maddelerinin bir dizi reaksiyondan geçerek, gerekli enerjiye dönüştürülmesini ya da vücut için gereken maddelerin yapılmasını sağlayan dönüşüm süreci ise “metabolizma” olarak tanımlanıyor. Başta pankreastan salgılananlar olmak üzere hormonlar, metabolizmanın düzenlenmesinde önemli rol oynuyor.

Endokrinoloji ve metabolizma ile ilgili tüm sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisine yönelik çalışmalar yürüten bölümümüz özellikle uzun süre takip edilmesi gereken hastalıklara yönelik deneyimli sağlık personeli ve donanımıyla dikkat çekiyor.

Diyabetli hastaların bakımında hekimlerimizle birlikte diyabet hemşirelerimizin rolü de çok önemli. Diyabet takibi ve insülin kullanımı açısından hastalarımıza özel eğitim vermelerinin yanında takiplerinde de yer alıyorlar. Pompa kullanan Tip 1 diyabetik hastalarımızın pompa takibi de yine bu alanda deneyimli hemşirelerimizce titizlikle yürütülüyor. Hastaların diyabet seyri sürekli glikoz izlem sistemleri kullanılarak sağlanıyor.